Navigamus 2012 – Titanic doplul do Plzně

Navigamus 20127. června 2012 se u Boleveckého rybníka v Plzni sjíždí spousta mladých lidí. Parkoviště je plné aut a vleků s loděmi. Shon, čekání, registrace, stavění stanů a ubytování. Odnosit lodě, kam je potřeba, dávat pozor na děti, aby se nerozutekli, a spousta dalších činností, které organizují skautští vedoucí. Začíná Navigamus 2012. Z Čech, Moravy, Slezska, Polska, Ukrajiny a Egypta se sjelo na 1000 skautů a skautek, aby se ve čtyřech dnech nabytých zajímavým programem a hrami pokusili zachránit právě vyplouvající loď Titanic.

Navigamus je celostátní setkání vodních skautů a skautek, které se koná jednou za 3 roky. Poslední, roku 2009, se konal na vodní nádrži Rozkoš u České Skalice, a tématem byla Sindibádova dobrodružství. Letošní rok si připomínáme 100 let od vyplutí lodi Titanic a podle toho je Navigamus i zaměřen.

Děti i vedoucí jsou rozděleni do 4 palub. Podle toho jak moc dobří byli v soutěži, která běžela na internetu před akcí. Nejlepší se tak umístili v 1. třídě a měli i své výhody jako uvítací drink či místa u stolů. A také nóbl oblečení té doby. Ostatní paluby už na tom samozřejmě nebyly tak dobře.

Pátkem všechno začíná

Navigamus 2012Zatímco čtvrtek byl ve znamení příjezdu a příprav tábořiště, v pátek už se děli zajímavější věci. Od rána běželo Inspiro – program od účastníků účastníkům – kde se ostaní oddíly mohli inspirovat různými činnostmi, které se třeba dělají jinde. Za zmínku jistě ještě stojí závod v pádlování Jackovo klání. Odpoledne pak běžela velká masová hra, do které se zapojili všichni.

Titanic v nesnázích

První boje probíhaly v lese a na vodě, kde šlo o posbírání kartiček s kódem a jejich odvoz na předávku. Zde už se o ně postaraly ti nejmenší, kteří běhali ve vodě, od lodí na souš. Zde je předávali dalším svým souputníkům, kteří vybaveni textilovým ocasem, museli kód přenést své skupině. Vzhledem k tomu, že se v hracím poli pohybovaly i další posádky, nebyl úkol snadný, a tak byl často někdo ztrátou ocasu vyřazen ze hry. V průběhu všechny posádky na základě kódu zkompletovaly mapu s ledovci, aby v druhé části hry věděly, kudy má Titanic proplout a vyhnout se tak krám.

Šlo hlavně o čas

Navigamus 2012Jen co posádky zjistily, jak vypadá kerné pole, vytáhly kotvy a začaly se proplétat mezi nimi. A tak se útvar – nudle o více než sto lidech, který byl dohromady obvázán lanem – aby se nerozpadl, pustil vstříc ledovým krám. První, kdo se rozjel, byla paluba žlutých, neprodleně následována bílými. „Nebylo to jenom o rychlosti. Museli jsme se pohybovat velmi pomalu a šikovně. Mezi krami totiž bylo málo prostoru…“, naznačila žlutá posádka. Proplutí kerným polem proběhlo v poměrně rychlém sledu. Nejrychleji se jím promotala paluba žlutých, následována zelenou a poté bílou a červenou. „Občas to bylo dost obtížné.“, „Zasekli jsme se uprostřed!“, „Náš motor netáhl…“, ozývalo se od účastníků poté, co z pole vypluli. Titanic tak ke spokojenosti svého osazenstva proplul bez větších šrámů a pokračuje v plavbě vstříc Novému světu.

Sobota nabytá programem

Rytmus programu se s jednotlivými dny stupňoval. V sobotu tak byla připravena hra v plzeňské ZOO, další akce a prohlídky pak v Plzni samotné. A večer byl zakončen Benátskou nocí – plavbou na osvětlených lodí dle dané choreografie.

Vodní skauti v plzeňské zoo

Navigamus 2012Plzeňská zoo, která je svou rozlohou druhá největší v České republice, přichystala společně s týmem programu skautským návštěvníkům zábavně-vzdělávací program po celém jejím areálu. Všichni zúčastnění hledali po areálu u jednotlivých zvířat cedulky s otázkou. Na jednoduchou otázku mohli odpovědět ANO nebo NE a podle odpovědi je cedulka směřovala k dalšímu živočichovi. Pokud děti i dospělí odpovídali správně, mohli si tak zábavnou formpou projít celou zoo. Ale byli i tací, kteří se chvíli motali v kruhu.  „Skauti a skautky se mohli lépe seznámit s daným zvířátkem, dozvědět se o něm více, poznat jak v přírodě žije, a třeba si i uvědomit jak moc lidé některá zvířata a ptáky ohrožují. Chtěli jsem tak účastníkům ukázat, že se toho mohou o zvířatech dozvědět víc i jiným způsobem.“, sdělil vedoucí programu. „Protože otázka se vztahuje vždy k dané informační cedulce živočicha a k získání odpovědi ji stačí jen přečíst.“, dodal vzápětí. A tak čím více skupin daný okruh v pořádku absolvovalo, tím více bodů své palubě přinesli do soutěže. I když ke konci hry byli některé děti už unavené, všichni si program velmi pochvalovali. „Už jsem dlouho nebyla v zoo a viděla jsem žirafy, heč!“, sdělila nám jedna účastnice z Liberce. Vodní skauti a veřejnost mohli přispět zoo i jinak než jenom svou návštěvou. Na plzeňském náměstí Republiky probíhalo skládání parníčků, kdy za každý složený papírový parníček dostane zoologická zahrada příspěvek jedné koruny na chov medvědů hnědých. Už teď můžeme prozradit, že bylo složeno více než 500 parníčků.

Benátská noc

Navigamus 2012
Poslední večer Navigamu se nám naskytla úžasná podívaná. Účastníci se na barevně osvětlených lodích shromáždili na hladině Boleveckého rybníka, aby si společně „zatančili“. Byli jsme svědky pánské i dámské volenky, dokonce také kolových tanců.

Po pár tancích se lodě řadí zpět po stranách tanečního parketu a zraky všech se obrací vzhůru v napjatém očekávání. Na obloze se objevuje první světlice a potom další a další. Všichni ohromeně vzdychají a unešeně hledí nahoru. Intenzita světlic se stupňuje, jsou čím dál výš, hlasitější, větší. Najednou se na břehu rozhoří fontány jisker a mezi nimi se objevuje velká „stovka“. Připomínání výročí námořní katastrofy parníku Titanic vrcholí a společně vyplouváme do další stovky českého skautingu

Neděle a rozloučení

Po společném nástupu, proslovech a stažení vlajek nadešlo loučení. 4 dny nabyté programem, spousta známých tváří, 1000 skautů a skautek – to vše byl Navigamus 2012, který skončil.Další je za 3 roky.

Navigamus 2015 ve znamení Nelsona a Napoleonských válek, můžeme se jedině těšit!

Fotky z Navigamu 2012 si můžete prohlédnout na následujícím odkazu:

https://poutnici.rajce.idnes.cz/Navigamus_2012_-_Titanic_7_10-6-2012

Navigamus 2012 po jednotlivých dnech:

https://navigamus.cz/titanic-vyplul-navigamus-2012-zahajen

https://navigamus.cz/druhy-den-plavby

https://navigamus.cz/titanic-pluje-dal-treti-den-plavby-ocima-fotografu-prilozeny-aktualni-jacknoviny

https://navigamus.cz/titanic-doplul