Večerní Kolín ovládla strašidla

RytířJe páteční večer a já se procházím večerním Kolínem. Míjím synagogu, kde mě uctivě zdraví rabín Löwi a jeho společník, na Karlově náměstí na mě zase z kašny vykoukne vodník se svým „brekeke“ a už se po mě sápe, aby si přidal další dušičku do hrníčku. U kostela nejsvětější trojice zase kdosi otevírá rakve… Všude, kam jdu jsou strašidla!

A to není úryvek z nějaké knížky, přesně taková strašidla jste mohli potkat v pátek 16. 11. 2012 večer mezi pátou a osmou hodinou u kolínských památek.

Po stopách kolínských strašidel je akce hlavně pro rodiče s dětmi. Chceme je zábavnou formou seznámit s jejich městech i jeho historií, hlavně pak tou mytickou a legendární„, uvedl jeden z organizátorů akce, Tomáš Litera.

Strašidla jsou rozmístěna v blízkosti Karlova náměstí u památek jako sv. Bartoloměj, synagoga, pivovar či kostel nejsvětější trojice. Děti s rodiči dostali jednoduchou mapu s umístěním strašidel a tabulku pro sbírání razítek od strašidel. Když se nebudou bát! A čím víc jich přinesou, tím větší část z kolínského pokladu si budou moci uloupnout„, dodal Tomáš Litera k samotnému průběhu akce.

Ihned jak odbila pátá hodina, se netrpělivá dítka vrhla na organizující strašidla, aby jim vydali mapky a tabulky. A to aniž by se jich zalekli. První strašidlo, které pak vzali útokem, byl vodník v kašně, kde děti musely ulovit nějakou tu dušičku. A u ostatních strašidel to chodilo podobně.

Děti i rodiče se tak seznámili s pověstmi jako „O hlučném duchu v třídvorské hájovně„, „O synu pražského rabína Löwiho“ nebo „O dceři kolínského kata a zkáze Hrobského mlýna„. Atmosféru samotné akce nedokreslovali jenom kostými všech strašidel, ale i vystoupení kolínské historické skupiny Poprávu, která přímo na náměstí předvedla několik vystoupení s ohněm i několik dalších historických výstupů.

A kdo už obešel všechna strašidla nebo se jich moc bál, mohl si přímo na náměstí nějaké to strašidlo vyrobit nebo ho udělat ze sebe. U rukodělných činností tak bylo stále plno a děti odcházeli nadšené se strašidelně pomalovanými obličeji nebo vyrobenými bludičkami a čarodějnicemi.

Po stopách kolínských strašidel, které se účastnilo 300 – 350 dětí s rodiči je jinak třetá a poslední ze série akcí pořádaných v rámci projektu Vzhůru na palubu… Ten byl podpořen z grantového programu O2 Think Big. Cílem projektu realizovaného v Kolíně je ukázat rodičům s dětmi jak hodnotně trávit volný ve svém městě a hlavně jim přiblížit činnost dětských oddílů, kde podobný program mohou každý týden zažít na schůzkách.

Fotky z akce si je možné prohlédnout v tomto odkazu:
https://poutnici.rajce.idnes.cz/Po_Stopach_Kolinskych_Strasidel_16-11-2012/

Více informací:
https://www.poutnicikolin.cz/vzhuru-na-palubu/

BabaVodníkWorkshopPoprávu