Skautská voda – Berounka – 2018

Ahoj,

zde najdete veškeré informace ke skautské vodě pro rok 2018.

Sraz: 18. 7. 2018 v 10:00 na loděnici

Návrat: 22. 7. 2018 v cca 19:00 na loděnici

Cena: 1400 Kč /os (v loňském roce vyšla voda na 1020 Kč -> v částce 1400 je započítána i rezerva.)  Cena zahrnuje dopravu, servis vodácké výbavy, stravování a poplatky na tábořištích.

Trasa

Nadryby – Liblín – Zvíkovec – Višňová – Sýkořice

Program

1. den: zabalení, nákup a odjezd do Nadryb, kde se ubytujeme + proběhne krátké rozježdění na vodě
2. den: přejezd Liblín 15,5 km
3. den: přejezd Zvíkovec 22,2 km
4. den: přejezd Višňová 16,5 km
5. den: přejezd Sýkořice + zabalení a odjezd domů

Tento program je předběžný, může se změnit (počasí, vodní stav, jiné nepředvídatelné okolnosti).

Vybavení:

Stany a spacáky

Stany vezmeme oddílové. Spacák je naopak bezpodmínečně nutno vtěsnat do vodotěsného zavazadla!

Oblečení

Nezbytná je pláštěnka (ale ne za dvacku jako výprodej z Tesca či Kauflandu) nebo gumák (gumákem se rozumí nepromokavý plášť, nikoli půl páru holínek), za nepříznivého počasí dobře poslouží i deštník (pláštěnku ale trvale nenahradí, třeba v lodi určitě ne). Boty, které alespoň nějaký čas odolávají vodě a vlhkosti (nejlépe kožené, před odjezdem řádně ošetřené impregnací). Čepice nebo šátek a brýle proti slunci, plavky, krém na opalování, ale taky teplé oblečení včetně pořádně dlouhého trika nebo mikiny (nejedeme na přehlídku, ale do přírody). Několik kolíčků, abychom za větrného počasí nehonili sušené prádlo po tábořišti a přilehlém okolí.

Barely, loďáky aneb Do čeho zabalit

Barely a loďáky jsou vodotěsná zavazadla, ve kterých vodák převáží své oblečení, boty, spacák atd. Každý má svůj vlastní, dva do jednoho barelu nezabalí. Na prvním obrázku dva nejrozšířenější barely. Lepší je ten vlevo, protože je širší a nižší, takže se do něj lépe balí a navíc se vejde do většiny lodí napříč a zabere méně místa. K oběma barelům je nutné mít obě víka, přítlačné i šroubovací, viz obr. Modrý barel se širokým hrdlem je dobrý při balení, ale do lodi se vejde jen podélně.
Místo barelu lze samozřejmě použít i lodní pytel (optimální objem 80 l), dobré je vylepšit ho vloženým pytlem ze silného igelitu. Kdo chce loďák uchránit před odřením zvenčí, použije další pytel, třeba poštovní. Na drobnosti, které chceme mít v lodi stále při ruce (pláštěnka, peníze), dobře poslouží nádoba od pracího prášku nebo malířského nátěru, viz obr. Pozor, nemusí být úplně vodotěsná, proto zde raději nevozíme telefony, foťáky aj. předměty, které by mohla vlhkost zničit.

      

Vodácké oblečení a boty

Oblečení do lodi má být takové, aby rychle schlo (např. šusťáky bez podšívky), aby ho nebyla příliš velká škoda, když utrpí nějakou újmu na své celistvosti, a aby chránilo nohy (kalhoty nejméně ke kolenům, lépe dlouhé!) před odřením o loď nebo kámen a spálením od slunce či kopřiv. Pláštěnku můžeme použít nejen na suchu, ale i na vodě.
Věnuj náležitou pozornost botám do lodi. Nikdy nevíš, kdy budeš muset šlápnout do řeky a co tam potkáš. Nemusí to být zrovna skleněný střep či plechovka od konzervy, zranit může i ostrý kámen. Pantofle a sandály opravdu nejsou vhodné, totéž platí pro obuv typu crocs, nedej na reklamu, která je doporučuje jako „ideální boty na pláž a do lodi“, autor reklamy pravděpodobně nikdy nechytal loď v proudu a nemusel se opřít oběma nohama o dno.

Prosím o SMS s potvrzením účasti (navazuji na informace s tábora, kde se mi hlásili další účastníci). V případě jakýchkoliv dalších dotazů pište, volejte!

mail: tomas.florian@skaut.cz

tel. +420 723 186 972