Napříč Prahou – přes 3 jezy 2012 aneb Prahou na lodi

Staroměstský jezPosádka Vydry:
Slunda, Rošťák, Flexa, Kanár, Barča, Matouš – 43:45 – 3. místo kategorie žactvo OPEN
Posádka Galeje:
Vendys, Ďobek, Florenc, Tučňák, Ondra – 39:04 – 5. místo kategorie dospělý OPEN

Rok se s rokem sešel, a tak opět na svatého Václava vyráží Poutníci do srdce republiky hájit své dobyté pozice v závodu Napříč Prahou – přes 3 jezy. Závod, který se přes více jak 50 let jezdí na skautských pramicích přímo srdcem Prahy – z Císařské louky kolem Vyšehradu a Národního divadla, přes Jiráskův, Staroměstský a Helmovský jez až na ostrov Štvanice.

Letos přálo počasí a tak se ráno setkávám za nejsitého sluníčka se svou posádkou malých Vyder, které letos budu kormidlovat. Nejdřív přemýšlím, jestli si neuděláme jenom vyhlídkovou jízdu, ale asi jsem si moc zvykl na to, že jsem stál každý rok na bedně. Trochu si pro letošek zase mákneme. A tak hlavní úloha háčků – motorů připadá na Kanára s Roškoťákem. Samozřejmě v tom nejsou sami a doplňuje je ještě Barča s Matoušem a Lexou.

Startujeme, je 10:40 a pramici pomalu, ale jistě tlačíme dopředu, kluci vepředu bejčí jak jen to jde a i celý zbytek posádky tlačí loď nemilosrdně kupředu. Snažím se povzbuzovat. Hop, hop, hop! Pádluj, sibiř je daleko! Držíme třetí místo. Loď před námi je blízko, tak metr dva. Loď za námi se ale také přibližuje. A tak je to s většími či menšími rozdíly celý závod. Za jiráskárnou se nám daří trochu se trhnout od lodě za námi a dohnat ty druhé, ale nedokážeme je předjet.

Před karlovkou nás zase rychle dohánějí holky za námi. Prohodím cosi s jejich kormidelnicí o tom, že jsou sice hezké, ale to že závody nevyhrává. Zabíráme a do jezu jedeme před nimi. Chytáme dobrý proud a ujíždíme. Další boje následují ještě před helmovským, ale posádka ví jak zabrat pádlem, a tak z posledního jezu vyjíždíme stále na třetí pozici, kterou držíme až do cíle. Byla trochu snaha dotáhnout se na druhé místo, ale ne vždy se povede.
Jsme třetí, děcka nevěří, skáčou radostí do vody. Jsou fakt dobrý!

Mají radost a Matěj to ještě komentuje slovy: „Mě sice brněly ručičky, ale já jsem to zvládnul, pdáloval jsem!“ Je zkrátka dobrej!

A tak je ženu na teplý čaj, klobásu a do suchého. Dostáváme diplomy, medaile, fotografové si nás fotí a odnášíme si nějaké věcné ceny…

Nutno dodat, že posádka Galejí v čele s Vendysem se také neumístila špatně – 5. místo taky super a za rok se třeba i zlepší 🙂

Fotogalerie závodu přes 3 jezy