Jak jsme přepádlovali 3 jezy

Staroměstský jezPovím Vám jednu pohádku…

Myslíš tu, jak pes přeskočil hromádku?

Ale ne tu, ty moulo. Tu z těch závodů.

Jo myslíš jak tam pádlovali na těch pramičkách tím velkým městem?

Přesně tu myslím, doufám, že už si ji neslyšel.

Ne neboj, neslyšel. Ale prý to není zase tak úplně pohádka. Prý se to doopravdy stalo!

Ano, stalo, a docela nedávno. A já byl u toho…

Povídej, prosím chci to slyšet!

Není tomu tak dávno, co se jel v našem hlavním městě Praze jeden významný závod. Stařičký. Už několik desítek let se jezdí. Respektive, jezdí ho mladí vodní skauti na svých lodích – pramicích a kánoích. A jedou ho přes 3 známé pražské jezy. Jiráskův – ten je kousek za Vyšehradem, Staroměstský – ten je hnedle u Karlova mostu a Helmovský – ten už je dále, u ostrova Štvanice. A skauti nejedou jenom ty 3 jezy, začínají na Císařské louce, hodně nad nimi, ještě nad Vyšehradem. A končí právě na Štvanici, kousek pod Helmovským jezem. A jelikož jsme vodní skauti, tak jsme se také zúčastnili.

Kolem osmé hodiny ranní se všechny naše posádky potkávají na Císařské louce. Tři posádky! Co to říkám! Dvě a kousek. Kluci z Galejí ještě před registrací do závodu dohánějí dva kluky, aby jeli s nimi. A podařilo se jim. Nakonec z toho budou mít větší zážitek než čekali, ale nepředbíhejme. Honzík Slavíčků nám přiváží na vleku lodě a Jindra jde hnedka registrovat posádky do závodu, abychom všechno stihli včas. Pak už jen dlouhé čekání, startujeme až před jedenáctou, rozdělení posádek, párek v rohlíku, teplý čaj a zase čekání.

První dávka fotek z jezů : 3 jezy 2013 – Foto

Já dostávám na starost posádku Černé perly, šest děcek v čele s Roškoťákem. Ďobek si bere zbylých pět. Jedeme ve stejné kategorii, takže to bude fakt závod. Starší kluci – Galeje – se o sebe už starají sami. Jedou sice až deset minut po nás, ale i tak se bojíme, aby nás nedohnali.

Kýžený čas konečně přichází a my sedáme na vodu. Posádka je namotivována k výkonům, neb jim jejich vedoucí slíbili za výhru nějakou tu laskominu. A co více, prý za 1. místo upečou vlastnoručně třípatrový dort. Pádlujeme tedy plni sil, nadšení a chuti vyhrát.

„Připravit! Pozor! Start!“ Ozval se výstřel. Je odstartováno. „Pádluj, pádluj, pádluj!“ „Makej, bejči!“, ozývá se ze všech stran. Řvu také. „Pádluj, makej, přidej, vydrž to, ujedeme!“ Jedeme rychle. Držíme se na špici. Hned vedla je Ďobek. Přetahujeme se. Nalevo třetí loď. Lehce před námi. Doháníme je. Ďobek dohání nás. „Přidejte!“ Předjíždíme loď nalevo. Makáme. „Všichni stejně! Pádluj podle prvního! Máš na to!“ Hrozně rychle míjíme Vyšehrad. Ďobek a jeho Bludný Holanďan se nás drží. Ďobek a jeho Bludní Holanďan nás předjíždějí! Neuvěřitelné! Metr před námi. Dva. Tři! „Nepustíme ho! Pádlujeme!“ Loď za námi se na nás dotahuje. Držíme si náskok jedné délky. Bludný Holanďan už je dobré dvě tři délky před námi. Tohle přece nemůžeme pustit. První dvě poutnické lodě. Udržíme to. Musíme být na bedně!

Loď za námi se na nás dotahuje. Zkracuje vzdálenost. Posádka maká jak motorové myši. Jedeme. Jedeme rychle. Nestačí to. Vzpomínám na pantátu Smišíka a najednou řvu: „Sou to buchtyyyy!!! Zaber! Zaber! Zaber!“ Holky se chytly a začíná se ozývat rytmické hop, hop, hop, á hop!! Loď tryskem vyráží kupředu. Držíme náskok a blížíme se k prvnímu jezu. Ďobek před námi už najíždí. Na střed. Mírně vlevo. Mizí za hranou. Jedeme do jezu za ním. Všichni vzorně pádlují. Vidím Ďobka a jeho posádku. Jsou víc vlevo než bych čekal. Ale nééé! Bere je vlna. A druhá! Zalévá je. Náklon doleva. Loď se stáčí. Hodiny! Jsou ve vracáku pod jezem. Nabrali hodně vody a udělali hodiny. Jedeme my. Bereme to více vpravo. Najíždíme na boční vlnu. „Teď!“ Ukázkový záklon. Loď najela na vlnu, děcka zabrala a zaklonila se a příď se zvedá do nebe. S druhou vlnou už nemáme tolik štěstí a trochu nás zalévá. „Lexo kýbl!“ Šmahem bere vylejvák a hází vodu zpátky, kam patří, do Vltavy. Zbytek posádky zabírá za Lexu. Jsme teď první.

Výsledky: 3 jezy 2013 – Výsledky

Držíme první pozici a přemýšlím jak to Ďobek s posádkou zvládl. Doufám, že dobře. Pádlujeme dále. Blížíme se ke Karlovce. Před námi nikdo. Z jezu už na nás křičí, ať přidáme. Fandí, povzbuzují. Dojíždíme na hranu. Bereme to tradičně mírně vpravo přes vlnu. Opět excelentně přeskakujeme vlny a karlovka nás katapultuje po proudu. Z Karlova mostu už slyšíme ostatní fandící a povzbuzující diváky. Projíždíme namotivováni ještě více pod mostem a pelášíme si to k dalšímu jezu přes dlouhý olej.

S velkou námahou držíme pozici i náskok a vjíždíme do posledního – Helmovského – jezu. Děti nadopovány myšlenkou na dort za 1. místo pádlují jako o závod. V dlouhé retardéře trochu dřeme, ale i přesto pádlujeme dále. Ani karfioly ve spod jezu nás dlouho nezdrží a už si to fičíme k cílové lajně. Jeden most, fandící rodiče, druhý most, posledních sto metrů. Přidáváme! Tak pádlují Poutníci. Protínáme cílovou lajnu s vítězným řevem. Druhá posádka dojíždí jen kousek za námi. Gratulujeme si navzájem. Jsme první!

A jak dopadli ostatní? Ďobek se svoji posádkou Bludný Holanďan dojel nakonec na čtvrté pozici. Doháněli, co se dalo. Vtipnější vyprávění, ale nakonec bylo od naší třetí posádky Galejí. Na jezu u Karlova mostu si začali hrát na ponorku. Voda je zalila a šli ke dnu. Naštěstí se jim podařilo loď i sebe zachránit. Doplavali k ledolamům mostu, kde loď vylili a směle pokračovali dál…

Posádky:

Černá perla

 • Matěj Roškota – Rošťák
 • Barbora Marková – Barča
 • Anna Jelínková – Čarodka
 • Antonín Hájek – Frodo
 • Alexandr Chlád – Flexa
 • Anna Pečinková – Anička
 • Tomáš Litera – Slunda

Bludný Holanďan

 •  Karel Moravec – Kája
 • Jarda Hanuš – Křen
 • Nikola Svobodová – Niki
 • Václav Kubelka – Šéf
 • Barbora Hájková – Bára
 • Jindřich Štědrý – Ďobek

Galeje

 • Michael Adámek – Vočko
 • Tomáš Florián – Florenc
 • Pavka
 • Jan
 • Lukáš Kucharík – Kuchto

Výsledky:

 • Černá perla: kategorie Žáci OPEN, 1. místo, 00:45:08
 • Bludný Holanďan: kategorie Žáci OPEN, 4. místo, 00:48:25
 • Galeje: kategorie Dospělý OPEN, 16. místo, 00:53:13