Hledání Svatého Grálu o prázdninách? Proč ne!?

Rytíř kulatého stoluZačátek tábora jsem vlastní vinou vůbec nestihl! Těšil jsem se, že zjistím, o čem to ta slibovaná celotáborová etapová hra (ceteh) vlastně bude. Musel jsem čekat další týden. Když jsem pak ve čtvrtek přijížděl, věděl jsem, že budu nastupovat do rozjetého vlaku táborové disciplíny, etapových her a fungující party skoro 30 dětí a vedoucích dohromady. Byl jsem velmi mile překvapen! Všechno až na pár drobností, jako že voda neteče až do kuchyně, fungovalo. Tábořiště vypadalo úplně stejně, jako když jsem ho před týdnem po brigádě opouštěl. Jenom bylo konečně živější, plné dětí a vedoucích. Všechno kmitalo a byl vidět shon, ale stejně v tom všem byla jakási pohoda…

 
Rytíři před bojemPřivítal mě rytíř v bílém hábitu s na něm vyšitou templářskou hvězdou. Že prý je nějaký Lancelot a víta mě tu na hradě Kamelotu, který je plný rytířů kulatého stolu. Provázel mě dále a seznamoval mě s tím, jak to tu letos chodí. „Hradu vládne milosrdný a vážený král Artuš, kterého tu všichni respektují a poslouchají jeho moudrá rozhodnutí.“ „Dole v podhradí pak žijí jednotliví rytíři a vážené dámy a šlechtičny. Bydlí po dvojicích, aby udržovaly vzájemné přátelské vztahy a mohli so pomáhat v případě nouze.“ „Nyní vás již musím opustit, ctihodný poutníku. Rytíře nyní čeká dlouhá cesta místním lesem za kouzelníkem a mágem Merlin, za kterým jdou pro radu jak si poradit se zákeřnou Morganou.“ A tak mě opustil a já šel konečně pozdravit své kamarády vedoucí.
Na stromy

Z letošního tábora mám tak opět lepší pocit než z toho předešlého. A nejen proto, že letos jelo zase o trochu více dětí. I program mě velmi zaujal. Náš srub jako mocný hrad Kamelot s podsadovými stany jako podhradím, kde celých 14 dní bydlí po dvojicích děti. A po okolí na různých místech sídlo zlé Morgany, věž moudrého a mocného Merlina či bitevní pole, kde rytíři vybojovali vítěznou bitvu s Mordredem. To všechno v okolí jednoho místa uprostřed vysočinských lesů.

Ale nešlo jenom o hru a o to jak získat Svatý Grál, protože v průběhu celého tábora se účastníci mohli naučit i různým dovednostem a vyzkoušet si všelijaké činnosti. A pustili se do toho s vervou. Přípravy různých táborových ohňů, práce s nástroji, lanové dráhy – nízká i vysoká lana, střelba z luku i vzduchovek, přežití v přírodě a hlavně poznávání sami sebe a svých kamarádů.

Když jsem pak na konci víkendu z tábora odjížděl, věděl jsem, že je to další z řady neopakovatelných táborů jaké dokáží Poutníci z Kolína uspořádat. Doufám tak, že toho dalšího tábora se zúčastní ještě více dětí a vedoucích a že bude ještě lepší.

 

Morgana před popravou

A abych nerozvíjel jenom své představy, tak se na následujích odkazech podívejte, jaké to doopravdy bylo:

Fotogalerie: Král Artuš a rytíři kulatého stolu – část 1
Fotogalerie: Král Artuš a rytíři kulatého stolu – část 2
Fotogalerie: Král Artuš a rytíři kulatého stolu – část 3